theloan.co.il

הלוואות לעסקים קטנים - מה שעושה אותנו גדוליםעסקים גדולים אולי בולטים יותר במפת הכלכלה, אך עסקים קטנים הם אלו שמחזיקים אותה בחיים מכאן החשיבות שממשלות נותנות לקידום עסקים אלו בין היתר באמצעות קרנות הלוואות


הלוואות לעסקים קטנים נחשבות על ידי מאקרו-כלכלנים רבים לאחד מקטרי הצמיחה העיקריים של כל משק.

היתרונות הרבים שבפיתוח העסקים הקטנים והבינוניים, יתרונות חשובים מאוד במשק הישראלי הסובל מריכוזיות יותר (ולנוכח משבר האשראי העולמי), מביאים ממשלות רבות, ובהן גם ממשלת ישראל, לנסות ולהקל על בנקים להעניק הלוואות לעסקים קטנים.


הקרן הממשלתית לעסקים קטנים - הלוואנה מידי הממשלה

נעים להכיר: אם אתם עסק קטן (והחל משנת 2009, גם עסקים בינוניים עם מחזור הגדול מ-22 מיליון ₪ בשנה) הזקוק להלוואה, זה המקום הראשון להתחיל לחפש בו.

הקרן היא תוצר של הרבה מאוד ניסוי (והמון טעיה...) בעשור שקדם להקמתה, ומהווה למעשה המשך (משופר) של כמה קרנות שונות שפעלו בשנות ה-90 ובשנות ה-2000 המוקדמות. הקרן במתכונתה הנוכחית קיימת משנת 2003.

אם לשפוט לפי הגידול בהיקף הקרן (), לפי היקף הפעילות (תוך פחות מעשור, יותר מ-5000 הלוואות בסכום כולל של מעל למיליארד וחצי ₪) והעובדה שכל הזמן בנקים חדשים נוספים לפעילות הקרן (נכון לעכשיו 4 גופים בנקאיים שונים מעניקים הלוואות בנקאיות במסגרת הקרן), נראה שאכן מדובר בגירסא מוצלחת יותר של הרעיון.


רגע, זו הלוואה של בנק?

השילוב של הממשלה בכל הסיפור גורם לבלבול, ורבים נמנעים מלהגיש בקשות מתוך פחדים (רובם דווקא לא מוצדקים) מפני בירוקרטיה או סכנות אחרות של הלוואה חוץ בנקאית.
הקרן מעניקה הלוואות בנקאיות לכל דבר ועניין. למעשה, כל מה שהקרן באה לספק הוא ביטחון, או ערבות, ממשלתית.הלוואות לעסקים קטנים

באופן גס, בנקים מסחריים לא כל כך אוהבים להעניק הלוואות לעסקים קטנים: מדובר בהשקעה עם סיכון די גבוהה (בתחומים מסויימים, כמו ההסעדה והאירוח, רק 20% מן העסקים ישרדו את השנתים הראשונות לפעילותם) וסכומי הלוואה קטנים, מה שמבחינת הבנק אומר "הרבה עבודה וסיכון, ומעט רווח".

כדי לשנות את המצב, הבינה הממשלה שלא צריך באמת להעניק הלוואות (מה שמכריח אותה לפעול כבנק, ולמעשה מסבך מאוד את פעילות הקרן), אלא מספיק להעמיד ערבות לצורך הלוואות לעסקים קטנים שעומדים בקריטריונים חברתיים (פועלים בישראל, בעלי "עתיד כלכלי", עלולים לסייע ביצירת מקומות עבודה...).

כך יוצא שעסק שעומד בקריטריונים מקבל ערבות ממשלתית לסכום של עד 75% (ובעוטף עזה, עד 90%!) מערך ההלוואה, ולמעשה נדרש להציג בטחונות (נכס, ערבים עצמאיים וכו') רק עבור רבע מסכום ההלוואה או אף פחות מכך.

בתמורה לירידה בסיכון נדרשים בנקים להעניק תנאי הלוואה מועדפים: תקופת "גרייס" (תקופה בה לא חייבים בתשלומי החזר) של חצי שנה, ריבית נמוכה יותר (עד לתקרה של פריים+3.5%) ועוד.

נכון להיום משתתפים בקרן 4 בנקים (מרכנתיל דיסקונט, אוצר החייל, הבינלאומי, פועלי אגודת ישראל), אולם כפי שאמרנו מדובר על הלוואה בנקאית לכל עניין ודבר:

התנאים של הבנקים השונים יכולים להיות עוד יותר טובים מדרישות הסף של הקרן, ולכן כדאי לבדוק את התנאים בכל אחד מן הבנקים הללו לפני שמחליטים על הבנק המלווה.


ב-2010 אישרה קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים למעלה מ-300 הלוואות לעסקים עם מחזור עסקים קטן מ-100 מיליון שקל
30/10/2011    theloan.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר theloan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 theloan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הלוואות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הלוואות
מחפשים מידע על הלוואות חוץ בנקאיות? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם גופים אמינים ומובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
סכום ההלוואה:
האם חשבונך בבנק מוגבל ?:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!