theloan.co.il

הלוואות- המדריך השלםלא משנה כמה ננסה ולא משנה כמה נרצה, מתישהו נכנס אל הבנק או למשרדים של קרן הלוואות חיצונית
ונחתום על הלוואההאמריקאים אוהבים לומר כי הכלי החשוב ביותר לעשיית כסף הוא כסף, וכמו כל מוצר שעושה כסף, גם את הכסף בעצמו ניתן "להשכיר".

על עיקרון זה נבנו במהלך השנים תלי תלים של מדעים אקדמאיים, הלוואות בנקאיות והלוואות אחרות. בשורות הבאות ננסה להסביר מעט את טיבן של ההלוואות השונות.

הלוואות
כסף היום שווה יותר ממחר

זהו עקרון בסיסי בכלכלה, ועליו למעשה בנויות כל ההלוואות למינן. כפי שאמרנו בפתיחה, כסף יכול לשמש כדי לעשות עוד כסף: ניתן להשקיע אותו בעסקים שונים, בבורסה, וכו'.

הנטיה הזו של הכסף "לגדול" בזמן מיוצגת על ידי ערך בסיסי מאוד בכלכלה ופיננסים: הריבית. הגדרת הריבית המדוייקת היא עניין לתואר שלם בכלכלה, אך לדיוננו זה מספיק כי נציין כי מדובר באחוז הגדילה הצפוי בכסף לזמן מסויים.

כך לדוגמא כאשר אנו אומרים כי הריבית במשק היא 2.5%, הכוונה שהצפי הוא שכל 100 שקלים היום יהפכו בעוד שנה ל-102.5 שקלים.

הרווח הצפוי משתנה מאוד כמובן לפי סוג השימוש בכסף: השקעה של הכסף בעסקה מוצלחת במיוחד או סטרטאפ מצליח עלולה לשאת תשואה (כלומר להניב רווח) של מאות ואפילו אלפי אחוזים, ומאידך "השקעה" של הכסף מתחת לבלטות תניב (במקרה הטוב) ריבית של 0%


היזהרו מסיכונים

כנגד הרווח הצפוי, עומד גם הסיכון, כלומר ההסתברות שהרווח הצפוי לא יתממש. בדרך כלל (אם כי לא תמיד) היחס בין השנים ישר, כלומר ככל שהרווח הצפוי גבוהה יותר גם הסיכון עולה.

כך לדוגמא השקעה בסטרטאפ יכולה להניב רווח נאה, אך ברוב המקרים נגמרת ללא רווחים ואפילו עם הפסדים ניכרים.

מי שישאיר את הכסף מתחת לבלטה לעומת זאת לא יניב שום רווח, אך (למעט במקרים של פריצה, הצפה וכו') קרוב לוודאי שלא יאונה כל רע לכספכם.


אז מה זה קשור להלוואה

נניח ותרצו להלוות לאדם מן הרחוב כסף. לצורך זה תזדקקו לרווח המצופה ולסיכון המוערך. אם מדובר בהשקעה שהסיכון שלה גבוהה מאוד, אך כך גם הרווח, הגיוני שתדרשו תשלום גדול יותר, או ריבית גבוהה יותר, על הסיכון של כספכם.

על פי עקרון זה בדיוק עובדים גם בנקים, המלווה הפרטי, חברת האשראי, ולמעשה כל הגופים העוסקים בהלוואות. באמצעים שונים הגופים הללו מנסים להעריך את הסיכון שבהלוואה (המשכורת שלכם, סוג השימוש שתעשו בכסף, אילו ערבויות יש בידכם במקרה שההשקעה לא תעלה יפה, ועוד ועוד) מחד ואת הרווח הצפוי מאידך, ולפי שיקולים שונים (ומסובכים) מחליטים על ה"שכר" שיגבו עבור ההלוואה, או במילים אחרות הריבית.

כך לדוגמא כאשר אתם לווים כסף לקניית דירה (משכנתא) הסיכון נמוך יחסית: גם אם חלילה לא תצליחו לעמוד בתשלומים, קיימים הערבים על המשכנתא, ותמיד בנקים יכוליפ לקחת את הדירה כדי לכסות את יתרת התשלומים.

לפיכך הריבית המדוברת נמוכה יחסית (עם זאת תשלמו סכומים ניכרים לריבית, שכן מדובר בהלוואה לטווח ארוך מאוד).

מאידך הלוואות נוחות ומהירות שמציעות חברות אשראי או מלווים פרטיים נושאות סיכון גבוהה יותר (בדרך כלל אין הליך בדיקה קפדני לפני כן וכו'), ולכן הריבית עליהן תהיה גבוהה הרבה יותר.


במובן מסוים, הלוואות הן אחת הרגליים עליו עומד העולם הכלכלי. הבנקים מרוויחים מריביות ובכך הם יכולים להמשיך להלוות כספים ללקוחות, אלה רוכשים מוצרים או משקיעים את הכסף והכלכלה ממשיכה להתגלגל
12/08/2010    needaloan.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר theloan.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 theloan.co.il כל הזכויות שמורות
אתר הלוואות מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הלוואות
מחפשים מידע על הלוואות בנקאיות? מלאו את הטופס
אנחנו עובדים עם גופים אמינים ומובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
סכום ההלוואה:
האם חשבונך בבנק מוגבל ?:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!